Bhután mellett Banglades is idén készített először felmérést a tigrisek számáról. A két ország eredményei pár nap különbséggel váltak nyilvánossá. A bangladesi felmérés során 106 tigrist találtak. Az első szervezett bangladesi tigris-egyedszámlálást kameracsapdák segítségével valósították meg. A WWF álláspontja szerint a délkelet-ázsiai régió többi országának is követnie kellene Bhután és Banglades példáját, hogy rendszeres és szisztematikus felmérésekkel monitorozzák a tigrisek létszámát, de sajnos ezt nagyon kevés ország teszi meg.
|
Újszülött bengáli tigrisek egy lengyel állatkertben. A cél, hogy a vadonélő állomány is intenzíven szaporodjon Tomas Bravo / Reuters |
„Délkelet-Ázsia tigriseinek helyzete válságos. A régió országai nem végeznek szervezett felméréseket. A tigrisek fennmaradását veszélyeztetik, ha nem cselekednek azonnal" – mondta Mike Baltzer, a WWF Tigrisvédelmi programjának vezetője. "A politikai támogatás és az erőforrások mennyisége folyamatosan csökken, miközben az orvvadászat növekedése és a természetes élőhelyek fogyása kritikus szintre lépett. Amíg az érintett országok nincsenek tisztában a helyzet súlyosságával, addig a megfelelő lépéseket sem tudják meghozni az állatok védelmének érdekében" – fűzte hozzá.
Több országban nem szaporodnak már
Maláj szakértők szerint az országban élő tigrisek száma a 2010-ben becsült 500-ról 250-re csökkent az elmúlt öt évben. Feltehetően nincsenek már szaporodó tigrispopulációk Kambodzsában, Vietnamban és Laoszban; Thaiföldön és Mianmarban pedig máig ismeretlen a tigrisállományok mérete.
„A WWF felhívást tett közzé a délkelet-ázsiai régió tigris lakta országaiban, hogy végezzenek létszámfelmérést, a globális tigrisvédelmi közösség szereplőit pedig arra figyelmezteti, hogy fokozottan figyeljenek a régió válságos helyzetben lévő országaira" – folytatta Baltzer.
Úgy tűnik, van még némi remény: Thaiföld kormánya az ország vadon élő nagymacskáinak helyzetéről tárgyal, a maláj kormány a napokban jelentette be az első országos tigrislétszám-felmérést, Kambodzsa pedig a tigrisek visszatelepítését fontolgatja, amihez a WWF segítségét kéri.
Az orvvadászat gyors tempót diktál
A tigris súlyosan veszélyeztetett faj, a legutóbbi, 2010-es globális becslés szerint már csak 3200 példány maradt belőlük. Bár napjainkban a tigrisek pontos egyedszáma nem ismert, a nagymacskáknak otthont adó országok elkötelezettek az egyedszám növelése mellett, és 2016-ig szeretnék elérni a Tx2 program által kitűzött cél felét, vagyis az 50 százalékos szaporulatot.
Napjainkban a tigrisekre leselkedő legnagyobb veszélyforrás az orvvadászat. Ázsiában az elefántcsont és az orrszarvútülök mellett a tigrisek különböző testrészeire is igen nagy a kereslet. Ezért kulcsfontosságú a létszámfelmérés, mert az orvvadászatnak köszönhetően az országok vadon élő tigrisállománya anélkül csökken, hogy egyáltalán észrevennék.
|
Sajnos az orvvadászoknak is nagyon megéri a tigrisek felkutatása Bazuki Muhammad / Reuters |
2015 januárjában India közzétette a legújabb számlálás eredményeit. Ezek szerint a csíkos ragadózók száma az elmúlt öt évben 1706-ról 2226-ra emelkedett. Májusban Oroszország is publikálta legfrissebb adatait, amely szerint 540 tigris él az országban. A helyzet Nepálban is biztató, 2008 és 2013 között 155-ről 198-ra emelkedett az állatok száma, Északkelet-Kínában pedig egyre több betelepülő és szaporodó tigrisről adtak hírt.
Az országos méretű tigrislétszám-felmérések költségesek, nagyon sok emberi erőforrást igényelnek és gyakran veszélyes terepen, megterhelő időjárási viszonyok közt folynak, és ezek a nehézségek gátolják a kormányzati intézkedéseket. A civil szervezetek – köztük a WWF – segítséget nyújtanak a szükséges szakértelem és a finanszírozási lehetőségek terén egyaránt.